Maltepe Mah. Gümüşsuyu Cad. Mithatpaşa Sitesi No:2/11 Topkapı / İstanbul

Shrink Makinesi Nedir ? – Nerelerde Kullanılır ?

17.03.2021
27
Shrink Makinesi Nedir ? – Nerelerde Kullanılır ?

Shrink makinesi ile ambalajlama içindeki ürünü, yapı ve şekline göre muhafaza eden, ürünün taşınmasını, korunma ve saklanmasını kolaylaştırır aynı zamanda ürünün tanınmasını sağlar. Ambalajların kullanım alanı çok geniştir. Yiyecekten mobilyaya, ilaçtan mücevhere kadar hemen her şey ambalajlanabilir. Gündelik yaşantımızın her alanında ambalajlar yer almaktadır. Cam, kağıt, plastik, selofan, bakalit, teneke, ahşap gibi birçok malzeme ambalaj olarak kullanılabilmektedir. Daha önceden ambalajlanmış, bir ya da birden fazla ürünün paketlenmesine ise shrink paketleme denmektedir.

Shrink makinası ile yapılan bu işlem, daha önce farklı bir yöntem ile paketlenmiş ürün ya da ürünlerin etrafını, plastik filmler ile sararak, paketlenmesi ile gerçekleşir. Shrink kelimesi, İngilizce ’de küçültmek, çekmek anlamına gelmektedir. Shrink paketleme işleminde de, ürünün etrafına sarılan plastik film, ısı etkisi ile çeker ve etrafına sarıldığı ürünün şeklini alır.

Shrink makinası, paketleme işlemini iki aşamada gerçekleştirir.

Plastik film ile ürünün etrafı sarılır ve kaynak makinası ile ürün etrafına sarılan film dikilir.

Ürün, etrafına sarılan ve dikilen plastik filme ısı verilip, plastik filmin ürünü iyice saracak şekilde büzülüp, küçülmesi sağlayan ısı tüneline sokulur.

Sakladığı ürünün korunup muhafaza edilmesinde, yardımcı olan Shrink makinalarının, ürün üzerinde birçok farklı amaç ve faydaları vardır.

Shrink Makinalarının Amaç ve Faydaları

  • Birden fazla paketi tek bir paket haline getirmek.
  • Sakladığı ürünün temiz kalmasını sağlamak.
  • Ambalajın istenmeden açılmasını önlemek.
  • Ürünün dış etkenlere karşı dayanıklılığını arttırmak.
  • Gıda ürünlerinin nemlenmesini engelleyerek bozulmasını önlemek.
  • Ürünün hiç kullanılmadığını ve satın alan kişinin ilk kullanıcısı olduğunu göstermek.
  • Dergi, gazete gibi kağıt ürünlerinin korunmasını ve gerektiğinde üzerine etiket veya yazı basılabilmesini sağlamak.
  • Şeffaflığı sayesinde içerisindeki ürünü göstermek.
  • Saklama, taşıma ve koruma konusunda fayda sağlayan shrink paketleme, uygulanacağı ürünün cinsine, yapısına ve şekline göre farklı paketleme seçenekleri sunmaktadır.

Poliolefin Shrink Film

Shrink makinesi ile kullanımlarda büyük uyum sağladığı, güçlü ve dayanıklı bir malzeme olduğu için, en çok kullanılan plastik film türüdür. Büyük kapasiteli işletmelerin, paketleme ihtiyaçları için özellikle tercih ettikleri bu malzeme, hem hızlı çalışma temposuna ayak uydurabilmesi hem de dayanıklılığı sebebi ile yaygın bir kullanıma sahiptir. En zor shrink paketleme işlemlerinde bile sorunsuz sorunsuz uygulama sağlanabilmektedir. Ayrıca ısı uygulamalarında zararlı gaz çıkarmaz, ürünün raf ömrünü uzatır.

İlk paketlemeden son alıcısına ulaştığı süre içerisinde ürünü bozulmadan muhafaza eder. Çapraz şekilde de bağlanabilmesi sayesinde, en zor paketleme işlerini kolaylaştırır. Aynı zamanda sağlıklı bir malzeme olduğu için ekmek gibi gıda maddelerinin paketlenmesinde dahi rahatça kullanılabilir. Gıda maddesi ile temasında bir sakınca yoktur. Daha çok teşhir amaçlı, görsellik olması gereken, gruplama ihtiyacı bulunan, özellikle reklam ve promosyon amaçlı ürünlerin paketlenmesinde tercih edilmektedir. Ayrıca istenirse ürünün ilk istenirse ikinci ambalajı olarak da kullanılabilmektedir.

Polietilen Shrink Film

Polietilen Shrink Film; Tek katlı olarak üretilen ve yeterli ısı uygulandığında, strech halini alabilen bir malzemedir. Üretimdeki ısısı ile karşılaştığında yeniden eski halini alabilme özelliğinden dolayı hafızalı film de denilmektedir. Daha çok paletlerin, tenekelerin, kartonların ve içeceklerin paketlenmesinde kullanılmaktadır.

Genel olarak büyük ticari boyutlardaki paketlemelerde, gergeç çerçeve veya baloncuk yöntemlerinden biri tercih edilmektedir.

Shrink filmler aynı ısıtma ve soğutma işlemleri uygulanmak üzere, çok büyük boyutlu endüstriyel ürünler için de kullanılabilmektedir. Bunların arasında bina ve köprü yapımlarında kullanılan malzemeler, depolarda kullanılan büyük hacimli paketlemeler, deniz botları veya diğer denizcilik araçları, palet ile taşınan ağır fakat hassas malzemeler sayılabilir. Shrink filmler, istenirse tek yöne istenirse çift yöne doğru esneklik kazandırılabilir. Filmin üretim sırasındaki hali ısı ile genleştirilir, istenilen şekil verilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: